بلاگ فاب

آموزش کاردستی کودک

آموزش کاردستی کودک

فهرست عناوین

کاردستی یکی از بهترین راه ارتباطی کودک با بزرگترهاست. کودکان شما می‌تونن با استفاده از این ابزار احساسات درونی خودشون و الگوی شخصیت خودشون رو به شما نشون بدن. البته این موضوع می‌تونه مهارت هماهنگی ما بین ذهن، چشم و دست کودک رو تقویت کنه. به همین خاطر توی این مقاله به آموزش کاردستی کودک می‌پردازیم.

کاردستی می‌تونه مهارت‌های دیگه‌ای مثل اعتماد به نفس و نقاشی را توی کودکان ارتقا بده. حتی با انجام دادن یک کاردستی، انعطاف‌پذیری رو در کودک شما شکل میده. یعنی کودک با یاد گرفتن مهارت درست کردنِ کاردستی، می‌تونه راه‌های زیادی رو، برای حل کردن مشکلات پیدا می‌کنه.

کاردستی به کودک این موقعیت رو میده تا در هر شرایطی بتونه خوب فکر کنه و راه حل‌های خوبی برای مشکل پیدا کنه. آموزش کاردستی کودک راهی برای همراهی کودک با شماست.

همین حالا بخون!  آموزش فرش بافی

کاردستی کودک تمرینی برای به کار گیری حواس پنجگانه

می‌تونیم بگیم کارهای سه بعدی، که کودکان با فکر و خلاقیت خودشون می‌سازن یعنی حجم دارن رو کاردستی میگن. بچه‌ها معمولا برای ساختن کاردستی تمام حواس خودشون رو به کار می‌گیرن تا بتونن یک کار منحصر به فرد و خلاق بسازن.

برای مثال برای ساخت، اولین ماده‌ای که استفاده میشه، کاغذه. کودک برای ساختن کاردستی کاغذ رو لمس می‌کنه و رنگ و شکل اون رو متوجه میشه. استفاده درست از ابزار باعث شده خلاقیت و دقت و تمرکز و هماهنگی بین حواس چندگانه ایجاد بشه.

پس کودک باید بتونه ابزار کار رو بشناسه و روش درست استفاده از وسایل مورد نیاز خود مانند قیچی و چسب رو یاد بگیره و بتونه راحت از اون استفاده کنه.

همچنین بخوانید: آموزش مهارت‌های زندگی

آموزش کاردستی کودک با دوختنی‌ها، بریدنی‌ها، کشیدنی‌ها و گره

آموزش کاردستی کودک با دوختنی‌ها، بریدنی‌ها، کشیدنی‌ها و گره

بچه‌های ۵ تا ۶ ساله با دقت بیشتری می‌تونن روی کار تمرکز کنن و با استفاده درست از وسایلی که در اختیارشون گذاشتم، کاردستی بسازن. کودکان علاقه‌ زیادی به ساختن حجم دارن. اون‌ها می‌تونن اشکال رو برش، گره و تا بزنن و یا در عین حال کارهای دوختنی رو می‌تونن انجام بدن. این کارها باعث هماهنگی بین حواس پنج‌گانه کودک رو تقویت می‌کنه.

کاردستی تاثیر مستقیم روی تصمیم گیری کودک

درست کردن کاردستی می‌تونه کودکتون رو برای وسیله‌ای که ساخته به ذوق بیاره. هر چه قدر بیشتر برای این موضوع برای کودکتون وقت بزارین و محیط و ابزارهای بیشتری براش فراهم کنین کودک شما هرچه قدر بیشتر براش انرژی صرف کنین و محیط خوبی براش بسازین ذهن اون برای چیزهای بزرگ‌تر آماده میشه.

همونطور که قبل‌تر هم بهتون گفتیم کاردستی باعث هماهنگی حواس‌های کودک میشه، مثلاً وقتی روی کاغذ خط می‌کشه یا دور یک کاغذ رو با قیچی برش می‌زنه دقتش رو زیاد می‌کنه، علاوه بر اینکه هنر استفاده از دست‌هاش رو یاد می‌گیره، باعث افزایش سرعت عمل بستن بند کفش، لباس پوشیدن و یا استفاده حرفه‌ای‌تر از لوازم هنری میشه.

همین حالا بخون!  آموزش رزین اپوکسی

آموزش کاردستی کودک در ابراز احساسات فرزندنتون

بچه‌ها به محیط اطراف خود خیلی کنجکاون و از اینکه یک مسئولیت رو کامل انجام خیلی بدن لذت می‌برن. وقتی کودک از مهارت‌های طبیعی خود استفاده می‌کنه و می‌تونه چیزی رو خلق کنه کودکان دوست دارن کنار دیگران احساس وجود کنن و زمانی که از مهارت خودش برای ساخت یک حجم یا وسیله استفاده می‌کنن.

این کارها باعث میشه اون‌ها احساس ارزشمندی کنن و روحیه و اعتماد به نفس خیلی بیشتری پیدا می‌کنن. البته ساخت کاردستی یا نقاشی می‌تونه نقش مستقیمی با افکار کودک داره. مثلا وقتی از بین رنگ‌ها خیلی از رنگ سیاه استفاده می‌کنن و از خط‌های محکم استفاده می‌کنن نشونه‌ مشکلی در ذهن اونه یعنی یک مشکلی که ذهن اون رو آزار میده.

آموزش کاردستی کودک در ابراز احساسات فرزندنتون

هر چقدر مهارت دست‌های کودک بیشتر باشه، منظور خودش رو بهتر به اطرافیانش می‌رسونه. علاوه بر همه‌ این موارد، با انجام کار گروهی مثل کاردستی کودک می‌تونه روحیه‌ اجتماعی اون رو زیاد کنه و بعدها بتونه به راحتی با بقیه ارتباط بگیره.

همچنین بخوانید: آموزش مهارت‌های زندگی زناشویی

بهترین ابزار برای آموزش کاردستی کودک

این مطلب برای شناخت تاثیرات کاردستی روی کودک بود و این کار چه قدر روی شکوفایی قدرت خلاقیت و انعطاف‌پذیری برای کودکان مؤثره. شما با فراهم کردن وسایل مختلف می‌تونین فضایی رو بسازین که بچه‌ شما در کنار خودتون کارهای مهارتی رو یاد بگیره و خلاقیتش توی کارهای دستی و همچنین زندگی روزمره زیاد بشه.

فاب محیطی رو برای شما ساخته تا شما بتونین به راحتی از آموزش کاردستی کودک گرفته تا انواع هنرها رو به شما با هزینه خیلی کم با ویدئوهای آموزشی، یاد میده.

سوالات متداول
  • چطوری باید کاردستی درست کردن رو به کودک یاد بدیم؟

    توی این مقاله چند روش درست کردن کاردستی آورده شده.

  • درست کردن کاردستی چه کمکی به رشد و پیشرفت کودک می‌کنه؟

    کاردستی یکی از بهترین راه ارتباطی کودک با بزرگترهاست. بچه می‌تونن با استفاده از این ابزار احساسات درونی خودشون و الگوی شخصیت خودشون رو به شما نشون بدن. البته این موضوع میتونه مهارت هماهنگی ما بین ذهن، چشم و دست کودک رو تقویت کنه.

شمارش معکوس تا کنکور
ربات فاب
« تیر ماه »
روز
ساعت
دقیقه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *