بلاگ فاب

برنامه‌‌ریزی درسی دوم دبستان

برنامه ریزی درسی دوم دبستان

فهرست عناوین

برنامه‌ریزی درسی برای همه‌ مقاطع لازمه. یعنی شما توی هر مرحله‌ای از زندگی باشین برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین چیزها توی زندگی روزمره‌تون هست. برای دانش‌آموزان دوم دبستان هم برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین مواردیه که باید در زندگی خودشون داشته باشن.

دانش‌آموزان دبستانی بهتره از همون اوایل مدرسه این کار رو یاد بگیرن. با برنامه‌ریزی درسی دوم دبستان اون‌ها یاد می‌گیرن تا برای خودشون برنامه بنویسن، به نظم در درس عادت می‌کنن، همچنین در این کار مسئولیت‌پذیری یاد میگیرن.

این موارد برای دانش‌آموزان ابتدایی خیلی لازم و مفیده؛ پس بهتره هر چه زودتر برنامه‌ریزی درسی دوم دبستان رو یاد بگیرین و برای فرزندهای خودتون انجام بدین. اینکه ابتدایی‌ها بتونن به صورت منظم درس بخونن و با تعهد و مسئولیت‌پذیری بیشتر تکالیفشون رو به موقع انجام بدن، از نتایج موثر برنامه‌ریزی درسیِ دوم دبستانه.

نکاتی برای برنامه‌ریزی درسی دوم دبستان

برای دانش‌آموزان دوم دبستانی معمولا این پدر و مادر دانش‌آموز هستن که برنامه‌ریزی می‌کنن. پس اون‌ها باید به چند تا نکته توجه داشته باشن. این برنامه درسی باید حتما برای کودک دومی طراحی شده باشه. خب همه می‌تونیم بگیم دانش‌آموزان توی اون سن بازیگوش و انرژی زیادی دارن و علاقه‌ زیادی به خوندن درس ندارن.

نکات برنامه ریزی دوم دبستان

همچنین ظرفیت زیادی برای انجام دادن تکالیف مدرسه‌ خودشون ندارن. به همین دلیل شما باید برنامه‌ای بنویسین که مختص دانش‌آموز خودتون باشه. چون همونطور که قبل‌تر گفته شد هر دانش‌آموز شخصیت متفاوتی از بقیه دانش‌آموزان داره.

برنامه‌ریزی درسی برای دانش‌آموز دوم دبستان چگونه است؟

این که شما فقط برای درس خوندن دانش‌آموز ابتدایی برنامه‌ریزی کنین کار خیلی اشتباهیه. شما باید یک برنامه‌ متنوع برای فرزندنتون بنویسین که شامل حفظیات، حل مسئله، تمرین و تکرار و نوشتن مشق‌های شبه. بعد از برنامه‌ریزی برای همه این‌ها حتما وقت برای استراحت و ورزش کودک‌تون هم برنامه‌ریزی کنین.

برنامه ریزی دوم چگونه است؟

دانش‌آموزان توی این سن به بازی کردن و ورزش کردن نیاز زیادی دارن و در آینده تاثیر خیلی زیادی روی حال جسمی و روحیشون داره. نکته‌ مهم برای برنامه‌ریزی برای دانش‌آموزان با سن کم اینه که اگه ساعت بازی و استراحت اون‌ها کمتر از ساعت درس خوندن اون‌ها باشه به کلی از درس خوندن دلزده میشن و در ادامه اجرای اون برنامه‌ریزی برای دانش‌آموزان غیرممکن میشه.

همین حالا بخون!  آموزش فارسی دوم دبستان

ظرفیت کودک شما با بچه‌های دیگه متفاوته

همونطور که بالاتر اشاره کردیم هر کودکی ظرفیت درس خوندن متفاوتی با کودکان دیگه داره. به این معنا که شاید کودک شما با دو ساعت خوندن ریاضی یک مبحث رو متوجه بشه، ولی دوستش با خوندن یک ساعت این مبحث رو متوجه بشه.

همچنین ممکنه فرزند شما توی درس‌های دیگه قوی‌تر از دوستش باشه. این تفاوت‌ها باعث میشه که برنامه‌ درسی فرزندتون رو با بقیه مقایسه نکنین و برای اون‌ها یک برنامه‌ شخصی طراحی کنین. نکته دیگه‌ای که برای بالا بردن ظرفیت کودکتون می‌تونه موثر باشه، یادگیری درسی یا انجام تکالیف اون‌ها با بازی کردن یا تجربه کردنه.

یعنی اگه توی ریاضی ضعیفه شما می‌تونین با بازی مشتری و فروشنده به یادگیری دانش‌آموز دوم دبستان ریاضی یاد بدین. این کار باعث میشه ذهن فرزندتون بیشتر درگیر بشه و کمتر حوصله‌اش از درس خوندن سر بره. حتی برای درس علوم می‌تونین آزمایش‌های راحتی خطرناک نباشن رو توی خونه براشون انجام بدین تا از خوندن یک مطلب درک بیشتری داشته باشن.

چون همیشه ما آدم‌ها هر چیزی رو با چشم خودمون نبینیم و لمس نکنیم فهمش برامون کمی سخت میشه. پس کودکتون هم شاید بعضی اوقات حق داره یک سری مسائل به درستی درک نکنه.

برنامه‌ای بنویسین که قابل اجرا باشه

یادتون باشه برای دانش‌آموز دوم ابتدایی‌تون طوری برنامه بریزین که قابل اجرا برای اون باشه. یک کودک ۸ ساله همیشه بازی رو به درس خوندن ترجیح میده. پس اگه شما وقت بازی کمی رو توی برنامه‌ریزی‌تون لحاظ کنین، باید با اجرای این برنامه‌ریزی خداحافظی کنین.

چون شما که نمی‌خواین دانش‌آموز با زور درس بخونه و قبل از اینکه درس رو متوجه بشه ازش دست بکشه و با شما لجبازی کنه. شما با روش‌های مختلف درس خوندن و زمان‌های استراحت و تفریح زیاد اون رو به درس خوندن مشتاق کنین که این دانش‌آموز برنامه‌ریزی رو ادامه بده و نمراتش هم توی مدرسه به حد خوبی برسه.

برای اجرا شدن برنامه‌ریزی درسی دوم دبستان چی کار کنیم؟

دانش‌آموزان ابتدایی امروزی دیگه با آموزش و تمرین‌های ساده به راحتی یاد نمیگیرن. شما برای درک بهتر دانش‌آموز می‌تونین از ابزارهایی مانند فیلم‌های آموزشی، کتاب‌های کمکی، پادکست‌های آموزشی و بازی‌های طراحی شده برای آموزش استفاده کنین. این ابزارها کمک زیادی به کودک می‌کنه تا دروس مدرسه رو به خوبی یاد بگیره.

ابزارهای کمکی برای برنامه‌ریزی درسی دوم دبستان

برای تسلط بیشتر بر روی دروس و اجرای بهتر برنامه‌های شما می‌تونین از کمک آموزشی‌ها استفاده کنین. حل تمرین‌های کتاب‌های آموزشی و گوش دادن به پادکست‌های آموزشی باعث میشه خیلی بهتر درس‌های مدرسه رو به خاطر بسپاره و راحت مباحث جدید رو تجزیه و تحلیل کنه.

معلم خصوصی برای جبران برنامه‌ریزی دوم دبستان

بعضی اوقات به دلیل مشکل‌هایی که به وجود میاد ممکنه دانش‌آموز از برنامه‌ریزی و امتحانات عقب بمونه، معلم خصوصی یکی از کارهایی که شما برای جبران دروس عقب افتاده می‌تونین انجام بدین. همچنین اگه دانش‌آموز توی یک درس افت شدیدی داره و شما هم برای برطرف کردن اون تلاش خودتون رو کردین بهتره برای یادگیری بهتر از یک معلم خصوصی استفاده کنین.

البته توی سال‌های اخیر هزینه‌ معلم خصوصی کمی زیاد شده و هر خانواده‌ای از پس هزینه‌های معلم خصوصی برنمیاد. در این شرایط شما می‌تونین از ویدئوهای آموزشی فاب استفاده کنین.

توجه به درس‌های سخت

توی یک برنامه‌ریزی خوب شما باید به درس‌های سخت توجه بیشتری داشته باشین. برای مثال برای یک دانش‌آموز دوم دبستانی درس ریاضی همیشه سخته و باید تمرکز بیشتری روی این درس بذاره. برای تمرین بیشتر ریاضی شما می‌تونین از معلم خصوصی، ویدئوهای آموزشی فاب، پادکست‌های آموزش و کتاب‌های کمکی استفاده کنین.

همین حالا بخون!  آموزش ریاضی دوم دبستان

قانون تغییر توی برنامه‌ریزی درسی دوم دبستان

بعد از مدتی شاید متوجه بشین که این برنامه‌ریزی برای کودک‌تون مناسب نیست و باید برنامه دیگه‌ای برای اون طراحی کنم. برای ایجاد تغییر در یک برنامه‌ درسی بهتره به صورت تدریجی این کار رو انجام بدین تا کودک‌تون راحت‌تر به اون برنامه عادت کنه.

انعطاف‌پذیری در برنامه‌ریزی درسی

می‌تونیم بگیم یکی از دلایلی که یک برنامه‌ریزی درسی شکست می‌خوره در نظر گرفتن اتفاق‌ها و برنامه‌های ناگهانیه، مثلا ممکنه کودک شما چند روزی مریض باشه و نتونه درس بخونه و اگه جایی برای این موضوع توی برنامه طراحی نکرده باشین، برنامه‌ریزی شما شکست می‌خوره. چون توی این شرایط دانش‌آموز از برنامه عقب می‌مونه و شما هیچ زمانی برای جبران درس‌های عقب مونده لحاظ نکردین.

بررسی نتایج هفتگی برنامه‌ریزی درسی ابتدایی

بررسی نتایج هفتگی

شما باید در طول روز و در طول هفته زمانی رو برای بررسی نتایج برنامه‌ریزی اختصاص بدین. یعنی به کارهای انجام نشده نگاه کنین و دلایل این که اون‌ها انجام نشده رو یادداشت کنین تا با این کار بتونین روز به روز یا هفته به هفته برنامه‌ دقیق‌تر و قابل اجراتر برای دانش‌آموز بنویسین.

نتیجه‌گیری

در این مطلب نکاتی رو برای یک برنامه‌ریزی کامل درسی برای دوم دبستانی‌ها گفتیم. اگه شما هم دوست دارین بدون اینکه به فرزند خودتون سخت بگیرین، نمره‌های خوبی توی مدرسه بگیره و از پایه قوی باشه می‌تونین با وارد شدن به اپلیکیشن فاب و پرداخت هزینه‌ خیلی کم از کلی ویدئوهای آموزش بهره‌مند بشین و بتونین بهترین برنامه‌ریزی درسی رو برای فرزندنتون انجام بدین.

همچنین بخوانید: مقاله برنامه‌ریزی درسی سوم دبستان

سوالات متداول
  • برای رفع اشکال دانش‌آموز دوم دبستانی چه کارهایی باید انجام بدیم؟

    برای رفع اشکال دانش‌آموزان دوم ابتدایی شما می‌تونین از فیلم‌های آموزشی خوب و کتاب‌های کمک درسی و یا منابع آموزش و تدریس ویدئویی استفاده کنین.

  • معلم خصوصی بهتره یا فیلم‌های آموزشی؟

    قطعا مزایایی که ویدئوهای آموزشی داره معلم خصوصی نداره. دسترسی به ویدئوهای آموزشی راحته، ارزونه، هر موقع و هر چند بار که بخواین می‌تونین تماشا کنین و دیگه دغدغه پرداخت شهریه و نگرانی برای رفت و آمد و صرف انرژی و وقت زیاد ندارین.

شمارش معکوس تا کنکور
ربات فاب
« تیر ماه »
روز
ساعت
دقیقه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *