بلاگ فاب

زبان بدن کودکان

زبان بدن کودکان

فهرست عناوین

یکی از موضوعاتی که درباره کودک خیلی اهمیت داره شناخت زبان بدن کودکه. زبان بدن کودکان همون چیزیه که با دونستنش می‌تونین به خیلی از موضوعات مربوط به فرزندتون پی ببرین. اینکه کودکتون اضطراب یا نیاز خاصی داشته باشه با دونستن زبان بدنش می‌تونین متوجه بشین.

توی این مقاله از فاب قراره به این موضوع بپردازیم که چرا دونستن زبان بدن کودکان مهمه. آگاهی به زبان بدن کودک یکی از راهکارهای پرورش رفتار مطلوب در کودکان است. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشین.

زبان بدن کودکان چیست؟

زبان بدن کودکان مجموعه‌ای از حرکات، ایمائات، اعمال و نشونه‌های بدنیه که بچه‌ها برای بیان خواسته‌ها، احساسات و نیازهاشون استفاده می‌کنن. در واقع، زبان بدن کودکان نوعی ارتباط غیرکلامیه که اون‌ها برای برقراری ارتباط و انتقال پیام‌هاشون به دیگران استفاده می‌کنن.

این زبان شامل حرکات دست‌ها و چشم‌ها مثل لبخند، دلالت، غرش و سایر عملکردهای بدنیه. هدف اصلی زبان بدن کودکان برقراری ارتباط، بیان احساسات و برقراری تعامل با دیگرانه.

همین حالا بخون!  تاثیر رسانه‌ها بر تربیت و رشد کودکان

تفسیر زبان بدن کودکان چه اهمیتی داره؟

تفسیر زبان بدن کودکان اهمیت زیادی داره که در زیر به بررسی دقیق اون‌ها پرداختیم:

 1. درک احساسات: زبان بدن کودکان به والدین و بزرگسالان کمک می‌کنه تا احساسات و نیازهای اون‌ها رو درک کنن. این باعث میشه که بتونن به درستی و به موقع به نیازها و خواسته‌های کودکان پاسخ بدن.
 2. ارتباط گیری صحیح: تفسیر زبان بدن کودکان قابلیت برقراری ارتباط عمیق‌تر بین والدین و کودک رو به وجود میاره. درک و توجه به حرکات بدنی کودکان به والدین کمک می‌کنه تا رابطه نزدیکی با اون‌ها برقرار کنن و از طریق ارتباطات غیرکلامی با کودکان ارتباط برقرار کنن.
 3. تسهیل در یادگیری: زبان بدن کودکان همینطور در تسهیل فرآیند یادگیری و توسعه اون‌ها نقش مهمی داره. بررسی حالت بدن، علائم ظاهری، حرکات و ایمائات کودکان به والدین کمک می‌کنه تا نیازها و تمایلات اون‌ها رو درک کنن و بهترین راهکارها برای پشتیبانی از رشد و پیشرفت اون‌ها رو پیدا کنن.
 4. پیشگیری از مشکلات: با آگاهی از زبان بدن کودکان، میشه مشکلات احتمالی مثل خستگی، ناخوشایندی، نگرانی و… رو به موقع شناسایی کرده و به اون‌ها واکنش مناسبی نشون داد.
 5. در کل، تفسیر زبان بدن کودکان به والدین و بزرگسالان کمک می‌کنه تا درک بهتری از نیازها، احساسات و تمایلات کودکان به دست بیارن و رابطه نزدیک‌تری با اون‌ها برقرار کنن.

چطوری زبان بدن کودک رو تفسیر کنیم؟

در تفسیر زبان بدن کودک می‌تونین به موارد زیر توجه کنین:

چطور زبان بدن کودک رو تفسیر کنیم

 1. توجه به حرکات بدن: توجه کنین که آیا کودک به آرومی حرکت می‌کنه یا بیشتر فعال و پرانرژیه؟ حرکات اضطراب‌آور، تکانه‌های بدنی یا حرکت‌های نامتعادل می‌تونه نشونه ناراحتی و غم و اندوه کودک باشه.
 2. حرکت بازوها و دستان: توجه کنین که آیا کودک بازوها و دستاش رو به سمت شما یا دیگران باز می‌کنه؟ این می‌تونه نشونه‌ای از تمایل به برقراری ارتباط و نزدیک شدن باشه.
 3. تعبیر چهره: چهره کودک هم خیلی زیاد به تفسیر زبان بدن کمک می‌کنه. آیا لبخند می‌زنه و آرامش در چهره‌اش مشخصه؟ یا آیا ترس، ناراحتی یا عصبانیت در ویژگی‌های صورتش قابل لمسه؟
 4. تماس چشمی: توجه کنین که آیا کودک به صورت مستقیم به چشمان شما نگاه می‌کنه یا از تماس چشمی خودداری می‌کنه؟ تماس چشمی ممکنه نشونه تمایل به ارتباط و تماس عاطفی باشه.
 5. بیان بدن: تفسیر بیان کردن بدن کودکان هم اهمیت داره. آیا کودک اضطراب و تنفر رو با اعمال و حرکات بدنی مثل لرزش بدن، جمع شدن و یا دور شدن از شما بیان می‌کنه؟ یا با حرکات آروم و مهربون مثل لمس کردن، خم شدن یا بغل کردن نیاز به نزدیکی رو نشون میده؟

تفسیر زبان بدن کودکان نیاز به توجه دقیق، پیش‌بینی و درک متقابل داره. همچنین باید توجه داشت که هر کودک می‌تونه الگوها و نشونه‌های خودش رو داشته باشه، بنابراین تفسیر زبان بدن باید با توجه به شخصیت و عادات هر کودک انجام بشه.

همچنین بخوانید: علل و راه‌های درمان لجبازی کودکان

زبان بدن در نوزاد

نوزادان قادر به حرف زدن نیستن، اما از طریق زبان بدنشون، احساسات، نیازها و وضعیتشون رو اعلام می‌کنن. در تفسیر زبان بدن نوزادان، می‌تونین به موارد زیر توجه کنین:

 1. بیان صداها: نوزادان از طریق صداها، گریه و لبخند، بخشش و بغل کردن رو بیان می‌کنن. صداهای قوی و بلند می‌تونن نشونه احتمالی عدم راضی بودن، درد یا ناراحتی باشن. صداهای آروم و لطیف ممکنه نشونه رضایت و راحتی باشن.
 2. تحرکات بدنی: نوزادان از طریق حرکات بدنشون احساساتشون رو بیان می‌کنن. به تغییرات در حالت بدن، تکانه‌ها، حالات صورت و حرکات دستان و پاها توجه کنین. این حالات می‌تونه نشونه ناراحتی، خواب آلودگی، تمایل به بغل کردن یا نشونه راحتی و خوشحالی باشه.
 3. تماس چشمی: نوزادان به تماس چشمی برای برقراری ارتباط با اطرافیان نیاز دارن. آیا نوزاد به چشمان شما نگاه می‌کنه یا به دنبال اشیا و فعالیت‌های دیگه‌ست. توجه به واکنش نوزاد به تماس چشم می‌تونه درک بیشتری از وضعیت و احساسات اون‌ها رو فراهم کنه.
 4. ارتعاشات و لمس: نوزادان از طریق ارتعاشات بدن یا لمس کردن به ارتباط و درک عواطف نیاز دارن. آیا نوزاد با حمله و کشیدن موهاش شما واکنش نشون میده یا به لمس کردن، فشار دادن و گرفتن اشیاء و پوست شما علاقه‌منده؟ این می‌تونه نشونه این باشه که کودک تمایل داره به شما نزدیک‌تر باشه.

با گذشت زمان و کسب تجربه در مراودات با نوزاد، شما بهتر میشین که هر حرکت اون چه چیزی رو نشون میده و چه نوع واکنش و عکس‌العملی از طریق زبان بدنش بیان می‌کنه.

همین حالا بخون!  آموزش اعداد فارسی به کودکان با نقاشی

چند نمونه از پیام‌های زبان بدن

چند نمونه از پیام های زبان بدن

 1. اشاره دستان به سوی چیزی: اگه نوزاد به سمت یک شیء یا اشیائی در اطرافش اشاره کنه، ممکنه به معنای تمایل به اون شیء یا نیازی که در اون می‌بینه باشه.
 2. بغل کردن و فشردن شما: اگه نوزاد خودش رو به سمت شما فشار میده یا پیشونی خودش رو به شما می‌چسبونه، ممکنه نشونه تمایل به نزدیکی و آغوش‌گیری باشه.
 3. حرکت پاها و دستان: اگه نوزاد پاها و دستانش رو به شدت حرکت بده، می‌تونه نشونه عدم راضی بودن، ناراحتی، خواب آلودگی یا تمایل به تغییر وضعیت باشه.
 4. لبخند: اگه نوزادتون لبخند بزنه، صورتش خندون باشه و عضلات صورتش آروم باشه، می‌تونه نشونه رضایت، خوشحالی و راحتی باشه.
 5. گریه شدید: اگه نوزاد گریه کنه و صداش بلند و قوی باشه، احتمالاً نشونه ناراحتی یا نیاز به توجه و مراقبت بیشتره.

توجه داشته باشین که این نمونه‌ها ممکنه بین نوزادان متفاوت باشه و برای درک صحیح زبان بدن نوزادتون، بهتره به تجربه و شناخت شخصیت و الگوهای رفتاری کودک توجه کنین.

نکاتی درباره آموزش زبان بدن به کودک

زبان بدن یکی از راه‌های ارتباطی کودکانه و به اون‌ها کمک می‌کنه بعضی احساسات و نیازهاشون رو بیان کنن. در زیر چند نکته مربوط به آموزش زبان بدن به کودکان رو براتون بیان می‌کنیم:

نکاتی برای آموزش زبان بدن به کودک

 1. توجه به علائم: به عنوان والدین، توجه به علائم زبان بدن کودکان خیلی مهمه. شما می‌تونین با مشاهده رفتارهای زبان بدن کودک، نیازها و خواسته‌هاش رو درک کنین.
 2. توجه به روحیات: آموزش زبان بدن به کودکان شامل درک روحیات و احساسات اون‌ها هم میشه. سعی کنین با توجه به تغییرات در صورت، صدا، حرکات و غیره، احساسات کودک رو تشخیص بدین.
 3. مدل‌سازی: بهترین روش آموزش زبان بدن به کودک، مدل‌سازیه. برای مثال، شما می‌تونین با استفاده از زبان بدنتون، نشون بدین که شاد، ناراحت، خسته یا نیازمند چیزی هستین.
 4. انتقال احساسات: برای آموزش زبان بدن به کودک، می‌تونین بازی‌ها و فعالیت‌هایی رو انجام بدین که در اون‌ها بتونین به کودکان نشون بدین چطوری احساسات رو از طریق زبان بدن بیان کنن.
 5. توجه به تنوع: پیام‌های زبان بدن ممکنه در فرهنگ‌ها و افراد مختلف متفاوت باشه. در نظر داشته باشین که آموزش زبان بدن به کودکان، به دنبال درک و تشخیص نیازها و احساسات خاص کودک باید باشه.
 6. توجه داشته باشین که هر کودک در زمان و تکنیک آموزش زبان بدن ممکنه تفاوت داشته باشه. بهتره که به رفتار و نیازهای جدید کودک‌تون توجه کنین و رویکردی انعطاف‌پذیر داشته باشین.

تمرینات زبان بدن برای کودک

در زیر چند تمرین زبان بدن برای کودکان رو توضیح میدیم. این تمرینات به کودکان کمک می‌کنن تا احساسات و نیازهاشون رو از طریق زبان بدن بیان کنن و ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنن:

تمرینات زبان بدن کودک

 1. بازی “ترجمه و تشخیص حرکت”: در این بازی می‌تونین به کودکتون بگین تعدادی حرکت رو انجام بدن و ازش بخواین که بگه آیا شاده یا ناراحت. مثلا با بلند کردن و پایین آوردن دستش به شما بگه که چه احساسی داره و چه چیزی نیاز داره.
 2. پانتومیم: در این تمرین می‌تونین یک موضوع کوتاه برای کودک تعریف کنین و ازش بخواین با حرکاتش این موضوع رو توصیف کنه. مثلاً اگه در داستان شما شخصی خسته‌ست، کودک می‌تونه با کمی خم شدن و حرکات آهسته به این وضعیت اشاره کنه.
 3. توصیف احساسات با زبان بدن: توی این تمرین می‌تونین چند احساس رو در نظر بگیرین و از کودک بخواین که اون‌ها رو با زبان بدنش به نمایش بذاره و به شما منتقل کنه.
 4. رقص: رقص و حرکات جسمی می‌تونن به کودکان کمک کنن احساسات و افکارشون رو به خوبی بیان کنن. با کودک‌تون برای رقصیدن موسیقی‌ انتخاب کنین و ازش بخواین با حرکاتش احساسات متفاوت رو بیان کنه، مثلاً شادی، غم، خشم و غیره.
 5. بازی “آینه بزرگ”: در این بازی، شما و کودک‌تون باید دست به دست هم بدین و مثل یک آینه برای همدیگه باشین. شما یک حرکت انجام بدین و کودک باید همون حرکت رو تموم کنه و برعکس. این بازی به کودک کمک می‌کنه تا توجه بیشتری به حرکات و زبان بدنش داشته باشه.
همین حالا بخون!  راهکار‌های مذاکره اثربخش با کودکان

سخن پایانی در مورد زبان بدن کودکان

زبان بدن کودکان واقعاً یک موضوع جالبه! اون‌ها هنوز نمی‌تونن با کلمات صحبت کنن، ولی با استفاده از حرکات بدن و اعلام احساسات، سعی می‌کنن با ما ارتباط برقرار کنن. اون‌ها از تغییرات صورت، حرکات دست و پا، میمیک و غیره استفاده می‌کنن تا نشون بدن چه نیازها و خواسته‌هایی دارن.

زبان بدن کودکان نشون میده چقدر درک می‌کنن و قادر به ارتباط برقرار کردن هستن. مثلاً وقتی خوشحالن، می‌خندن و شادی‌شون رو نشون میدن؛ وقتی ناراحتن یا چیزی رو نمی‌پسندن، شاید دست‌شون رو تکون بدن یا خم بشن.

برای ارتباط بهتر با کودکان، بهتره که ما هم به زبان بدن‌شون توجه کنیم و سعی کنیم بفهمیم چه احساسات و نیازهایی دارن. با استفاده از زبان بدن، می‌تونیم راه ارتباطی موثرتری با کودکان داشته باشیم.

سوالات متداول
 • آیا دونستن زبان بدن کودک مهمه؟

  بله دونستن زبان بدن کودک به شما کمک می‌کنه که بتونین بفهمین فرزندتون چه نیازهایی داره و احساساتش چیه. حالش خوبه یه نه یا اینکه چه مشکلی داره.

 • کودکان از چه زبان بدنی استفاده می‌کنن؟

  زبان بدن کودک مثل بغل کردن، بلند کردن صداف گریه و خنده‌ست.

 • زبان بدن کودک چیست؟

  زبان بدن کودک در واقع حالتیه که از اون به جای صحبت کردن استفاده می‌کنن.

شمارش معکوس تا کنکور
ربات فاب
« تیر ماه »
روز
ساعت
دقیقه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *